reklama

Pocta Slovenskému národnému povstaniu

Slovenské národné povstanie je pre mňa viac ako historická udalosť. Je to symbol. Symbol demokratických tradícií v našej spoločnosti. Symbol túžby po slobode. Pre Slovensko znamená to, čo je pre Francúzov Veľká francúzska revolúcia alebo pre Američanov vojna za nezávislosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Keď si otvorím Lexikónslovenských dejín (SPN, 1997), nenájdem v ňom zmienku o Slovenskomnárodnom povstaní. Je tu iba heslo s názvom „Povstanie v roku 1944“.Označenie, ktoré má dehonestovať a znížiť význam tejto udalostiv našich dejinách. Autorom tohto hesla je popredný slovenský historikRóbert Letz, horlivý obhajca klérofašistického slovenského štátu.

Je mi do plaču z toho, že sau nás stále ozývajú hlasy spochybňujúce význam SNP. Historici ako Milan S.Ďurica alebo František Vnuk s požehnaním arcibiskupa Sokola píšu oslavné ódyna Jozefa Tisu a jeho fašistický režim. Bohužiaľ, v našej spoločnostidostávajú stále väčší priestor. Neviem sa zmieriť s tým, že dva dni pred64. výročím SNP odhalili v Národnej rade Slovenskej republiky bustu narcistickémuneurotikovi, ktorý o sebe hovoril v tretej osobe a hrdo sa prirovnávalk Hitlerovi či Mussolinimu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Katolícka cirkev na Slovenskudodnes neprekonala komplexy z toho, že niektorí jej predstavitelia sa podieľalina vojnových zverstvách, a tak sa dnes pohrobkovia ľudáckeho režimu snažiaúčelovou interpretáciou dejín ospravedlňovať zlyhania Jozefa Tisu či JánaVojtaššáka. A na počkanie vyrábajú cnosti z pokleskov. Nebola to všakcirkev, kto vtedy zlyhal. Boli to konkrétni jednotlivci. V čase, keď zoSlovenska odchádzali transporty do koncentračných táborov, vtedajší arcibiskupAngelo Roncalli (budúci pápež Ján XXIII.) v Turecku vypravil vlak so Židmiutekajúcimi pred nacistami a vydával ich za kresťanských pútnikov. Podobnesa zachoval aj biskup Pavol Peter Gojdič, ktorý krstil slovenských Židov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napriek tomu dnesz nepochopiteľných príčin časť spoločnosti vyzdvihuje nie tých kňazov,ktorí nosia titul „Spravodlivý medzi národmi“, ale velebí padlých anjelov cirkvi.Podobne je to aj so Slovenským národným povstaním. Je hanebné, že sa niektorísnažia neustále spochybňovať hrdinstvo ľudí, ktorí v boji za slobodu nasadzovalivlastné životy.

Často sa zamýšľam nad tým, čo bysom bol vtedy urobil ja. Bojím sa, že by som v sebe nikdy nenabral odvahu vziaťzbraň a bojovať proti zlu. O to viac si vážim tých, ktorí todokázali. Patrí im za to úcta a vďaka nás všetkých. Nie sú to iba mená napomníkoch alebo stratené v mori zažltnutých dokumentov. Boli to skutočníľudia, ktorí žili a zomierali. Sú to tisícky osudov ukryté v číslacha štatistikách. Zaslúžia si, aby sme si ich neustále pripomínali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je dôležité, koľko ľudí sazúčastnilo povstania. Nezáleží na tom, že neoľudácka historiografia neustálevyratuje všetky nedokonalosti SNP a marginalizuje jeho prínos.Organizovali ho ľudia. Tajne. Nemali k dispozícii PR oddelenie ani vlastnútelevíznu stanicu. Nemohli ísť s bubnom na zajace. To čo sa im v danýchpodmienkach podarilo podmienkach je priam zázrak. Vďaka SNP sa Slovenskozaradilo medzi víťazov. Povstalci z nás všetkých sňali potupný biľagkolaborácie s nacizmom. Zmyli hanbu, do ktorej nás uvrhli čelnípredstavitelia vtedajšej Slovenskej republiky.

Pred šesťdesiatimi štyrmi rokmisa udialo niečo veľké. Tisíce ľudí na Slovensku sa vzopreli. Nielen komunisti,ako sa to niekto snaží účelovo interpretovať. Predstavitelia občianskeho odbojapredstavovali nezastupiteľnú zložku SNP. Spojili sa komunisti, demokrati ajľudia bez politickej príslušnosti. Napriek tomu, že životná úroveň na Slovenskubola dokonca vyššia ako v okolitých štátoch. Napriek tomu, že na územíSlovenska dovtedy neprebiehali ťažké boje. Napriek tomu, že na čele štátu stál vodca,ktorý bol pomerne obľúbený. Sformovalo sa jedno z najväčšíchprotifašistických hnutí v Európe. Na Slovensku, kde ľudia dodnes nevediaani štrajkovať! V našich dejinách sa nikdy predtým ani nikdy potom ničpodobné neudialo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V médiách často zaznieva, žemladá generácia na SNP zabúda. Niet sa čo diviť, keď v knihe, ktorúpoužívajú stredoškoláci pri príprave na prijímacie skúšky na vysoké školy, nieje o ňom ani zmienky. Keby obrazom tohto obdobia mala byť činnosť Ústavupamäti národa, dalo by sa povedať, že národ má amnéziu. Chvalabohu to tak nieje. Slovenské národné povstanie si pripomíname štátnym sviatkom. Mali by sme siho však pripomínať častejšie ako len raz za rok. Myšlienky slobody, demokraciea tolerancie by mal každý z nás nosiť zakorenené hlboko vo svojomvnútri, aby sme dokázali čeliť zlu, ktoré potichu čaká na svoju príležitosť.

Jaroslav Hrenák

Jaroslav Hrenák

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pochybujem... Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu